• אור נדל"ן

כיצד לבצע שיפוץ, לעבוד עם קבלן ואנשי מקצוע נוספים ולהיות מרוצים?

למתבונן מן הצד בית נראה כדומם סטטי, אולם לאמיתו של דבר בית הינו מרחב דינאמי. בבית חיים אנשים, נערכים אירועים  המטביעים בו חותם.
מכאן שבית בו אנו חיים הינו מרחב שיש לתחזקו באופן שוטף. אם הנכם נמצאים לקראת קניה של בית ובכוונתכם לשפצו חשוב שתלמדו את נושא השיפוץ עוד לפני שתקנו שפכטל. אם אתם עומדים למכור נכס ובכוונתכם לשדרגו לקראת מכירה גם במקרה זה חשוב שתעבור את השיפוץ בשלום ובתקציב המתוכנן. 

בית דינאמי

על בית במרוצת הזמן חלים שינויים שונים. השינויים עשויים להיות באופן השימוש ביית. לדוגמה, הילדים יוצאים מהבית ןמתפנה חדר. הדבר מאפשר לנו לממש את חלום של חדר עבודה גדול עם ספריה בסגנון אנגלי, ייתכנו שינויים הנוגעים לתחזוקה, כמו למשל החלפת צנרת המים הסתומה, שדרוגים למערכת הסניטציה בבית, התקנת חימום תת רצפתי, שיפור הבידוד או בניית החומה שתמיד רציתם. שאל עשרה אנשים על שיפוצים ותגלה את המוסכמות בקשר לתהליך: יקר, ארוך, מאכזב, מציק ושאר תיאורים שליליים של בעלי מקצוע.
במאמר שלפניך, אני רוצה להעביר לכם מניסיוננו כיצד להשיג את מה שהלקוחות שלי קוראים לו "חוויה מתקנת בשיפוץ". איך לעבור את התהליך בשלום, להפיק ממנו את המקסימום ואף ליהנות מהדרך.


1.  שלב ראשון - אדריכל

מומלץ תמיד על ידינו הינו בחירה נבונה של אדריכל/ית. מצאנו שאדריכל טוב הופך את התהליך למתוכנן, ברור וידוע. תכנון שימוש נכון בנכס יכול להפוך "סתם" נכס לפנינה בעלת ערך משודרג. שיפוץ נכון יביא ערך לנכס גם זן רב לאחר השיפוץ. הפקת תוכניות עבודה ברורות לספקים השונים חשובה לתאום ציפיות והגדרת תקציבים מראש של כל התהליך.


2. שלב שני - תוכניות עבודה

הכנת תוכניות עבודה וכתבי כמויות בהתאם לדרישות הלקוח. בשלב זה האדריכל מכמת את החלום של בעלי הנכס לשרטוטים, לכמויות ולמפרטים שיגנו עליכם בפני חריגות תקציביות. הכל כתוב והכל ידוע ובכך אנחנו מצמצמים למינימום את תופעת החריגה של העלויות כיוון שדבר זה או אחר לא נכלל בהצעה.


3. שלב שלישי - מהנדס

חשוב לבחור מהנדס/ת במידה ויש צורך בתכנון הנדסי. לעיתים, תכנון הנדסי דרוש ובנייה מהירה ללא תכנון מעין זה יכולה להיות מלכודת מסוכנת. המהנדס יוודא שהמבנה עומד בתקנים, שרעידת אדמה לא תמוטט אותו כליל, וששבועיים אחרי השיפוץ לא תגלו שהחדר החדש פשוט שוקע לתוך האדמה וכל הבית נסדק.


4. שלב רביעי - רישיונות

כולל הוצאת היתרים מול הרשויות ע"י האדריכל/ית ובשיתוף המהנדס/ת. קבלת צו הריסה לחדר החדש שנבנה יכולה לפגום בהנאה ממנו ולא לשפר את ערכו של הנכס בשעת מכירה עתידית. זה הזמן לסדר את הניירת בכל מה שנוגע לבית, לתכנון ולשינויים בצורה יסודית.


5. שלב חמישי - מוכנים לתחילת השיפוץ! 

כדאי לקבל הצעות מחיר מקבלנים (מומלץ 3 הצעות). ממה להיזהר?
(א) קבלו הצעות מחיר מקבלנים רשומים ובעלי רמת ביצוע דומה,
(ב) העדיפו הצעות מחיר ברורות ומוגדרות ככל האפשר.
כעיקרון, אתם רוצים לדעת מראש, מה לא נכלל בחבילה, במיוחד אם יש הבדלים גדולים מאוד בין ההצעות.


6. שלב שישי - בחירת הקבלן

ביחרו קבלן שיהיה נכון לכם לעבוד עימו. יש לנו טיפ מיוחד עבורכם בנושא זה, אבל כעיקרון, אתם מעוניינים לבחור קבלן אמין ומקצועי. התייעצו עם האדריכל שלכם שיודע ומכיר את בעל המקצוע. התייעצו עם לקוחות קודמים של הקבלן.


7.  שלב שביעי - חתימת הסכם

בחרתם קבלן בשעה טובה, והגעתם לשלב  חתימה על הסכם קבלני: הגדרת לוחות זמנים ותשלומים מול הקבלן המבצע. ביצוע נכון של שלב זה מתאם ציפיות ומגדיר מפרטים, כמויות וזמנים. התשתית מוכנה לצאת לדרך ולבצע עבודה טובה. היזהרו ממסרים או אוירה של  "סמוך עלי" בשלב זה. המחיר  הממשי או הנפשי בהמשך עלול להיות קטסטרופלי.

 
8. שלב שמיני - רכישת ציוד ואביזרים  

זה הזמן לצאת למסע קניות של ריצופים, כלים סניטריים וכו´. מומלץ מאוד לקבל סיוע והמלצות מהאדריכל/ית. כדאי מאוד להתעניין אצל אנשים שהשתמשו בציוד ולא להתפתות לחדש ומודרני שבעוד שנה יצא מהאופנה (חדר אמבטיה אדום בוער) וימאס לכם. וודאו שהציוד אמין ורמת המקצועיות שלו מתאימה לשימוש המתוכנן (אם אתם בשלנים גדולים לכל המשפחה, וודאו שהציוד המטבחי מתאים לשימוש אינטנסיבי).


9. שלב תשיעי - הכנת השטח

כמעט יוצאים לדרך. לפעמים צריך לפנות את הנכס לעבודה. זה הזמן לוודא שקיימים מגורים חלופיים, שהציוד החשוב עבר מקום וכל הפריטים בעלי הערך מאוחסנים בצורה מאובטחת.


10. שלב עשירי - מתחילים!

הפרויקט יוצא לדרך על פי התוכניות. כל הספקים מתואמים, הלו"ז ידוע וברור מראש, העלויות ידועות ולא מפתיעות. אם ביצעתם את כל השלבים הקודמים, ואם הקבלן שלכם מקצוען, השיפוץ נע במהירות, בשקט ובקלות.


11. שלב אחד עשרה - פיקוח עליון ע"י אדריכל/ מפקח

הפיקוח יתבצע תוך כדי ביצוע הפרויקט. פרויקט המתבצע בצורה נכונה כולל בדיקה ופיקוח עליון על מנת לוודא שכל משתתף בתהליך השיפוץ עושה את עבודתו ומספק מוצר סופי בעל ערך עבורך, שלב אחרי שלב, עד הסוף.

שיפוץ נעים ומוצלח!
שילהב

לפרטים ניתן להתקשר לטלפון 1800-870-870 או להכנס לאתר www.870870.co.il

 

לפגישת ייעוץ מקצועית, פנה אלינו צור קשר

"אור נדלן" - תיווך, שיווק ויזמות נדל"ן, רמת השרון
טלפון משרד: 03-5493080