• אור נדל"ן

החלטתם למכור את ביתכם?

מכירת בית הינה החלטה חשובה המלווה בחששות, בתקוות ובאי-וודאות רבה.
ברצוני, להציג בפניך מספר נתונים שמומלץ להתייחס אליהם.
במאמר זה תמצא עקרונות יסוד לניהול תהליך מכירה מוצלח.

 המפתח למחיר נכון = המפתח להצלחה

קביעת מחיר לנכס עלולה להיעשות באופן שרירותי. החלטה לא מבוססת הינה החלטה המסתמכת על בדיקת מחירי הנכסים המוצעים למכירה באתרים שונים, כגון אתר יד 2 ואתר הומלס Homeless. מחירי הנכסים שבעלי בתים מפרסמים באופן עצמאי באתרים ובעיתונות אינם מצביעים על המחיר שנכסים אלו נמכרו בפועל. בטרם תגבשו מחיר מכירה לנכס שלכם, נדרשת היערכות מקדימה. היערכות נכונה כוללת בדיקה יסודית של מחירי המכירה של נכסים דומים בתקופה נתונה. מחיר מכירה הינו המפתח היחידי שניתן להתייחס אליו.
כדי לקבוע באופן נכון את מחירו של הנכס יש להיעזר בניתוח שוק השוואתי של עסקאות שהתבצעו באותו איזור בתקופה דומה. ערכם של נכסים נקבע לפי נתונים כלל ארציים ולאומים (מצב כלכלי במשק, גידול האוכלוסייה, עתודות קרקע לבניה, ביקוש והיצע ועוד) ונתונים סביבתיים (מיקום הנכס, גודל המגרש, גודל המבנה, גיל המבנה ועוד). חשוב להדגיש כי מחיר לא נכון של נכס יהפוך את התהליך למייגע ולהפסד לקוחות ועיסקאות פוטנציאליות.

כאשר מוכרי נכסים אינם מסתמכים על נתונים אמיתיים מהשטח, אין באפשרותם להיערך כראוי לתהליך המכירה. בנוסף, עלולים המוכרים להיקלע לתרחישים שונים. לקביעת מחיר לא נכון שאינו תואם את תנאי שוק הנדל"ן בזמן נתון ישנן מספר השלכות, המפורטות להלן:

 

א. איכות התהליך
תהליך המכירה ימשך מעבר לזמן הסביר ויהפוך לתהליך ארוך ומייגע שבסופו "ילמד" המוכר על בשרו את המחיר שניתן היה לקבל מלכתחילה.

ב. הקונים הראשונים
הקונים הטובים ביותר מגיעים תמיד בתחילת הדרך. מכאן שתמחור לא נכון לבית עלול להבריח אותם וחבל. כל המאמץ שהשקיע המוכר בשיווק הבית ובהצגתו יתגלה במאמץ חסר תועלת.

ג. וודאות – המפתח לביטחון
תהליך המכירה נובע לרוב מתוך צורך להחלפת מקום המגורים (שיפור מגורים, מָעַבר לנכס גדול/ קטן יותר, יקר/זול יותר או מעבר לדיור מוגן). חשוב שהמוכרים ידעו להעריך מראש מהו הסכום שיקבלו בסופו של תהליך ושעליו ניתן יהיה להסתמך. הכוונה היא לסכום הסופי בניכוי כל המיסים שחלים על המוכר. רק על-פי נתונים מדויקים אלו, ניתן יהיה להמשיך הלאה.
כשיש וודאות >> יש בטחון בתהליך.
כשיש וודאות המסתמכת על נתונים מדויקים ושיטתיות אין מקום לחשש ופחד.
כאמור, סְכום לא נכון נכס יגרום לאיבוד עסקאות.

ד. הכדאיות הכלכלית
במהלך תהליך המכירה של הבית צצות הזדמנויות לנכסים שהמוכר מחפש עבור עצמו/ משפחתו. אם התהליך אינו מבוסס שוק, המוכר לא יוכל להרשות לעצמו קבלת החלטה. מכאן, שהמוכר לא יוכל, לאכזבתו לבצע את העסקה ואת המעבר הנכסף לביתו החדש. שוב, אנו רואים שמחיר לא מבוסס מוביל לחוסר וודאות ולאיבוד עסקאות רכישה מצוינות.

 

  • מעוניינים לדעת כיצד לגבש ולהציג מחיר נכון?
  • מעוניינים להגיע בסיום מכירת הנכס לתוצאה הרצויה?
  • מבקשים לחוות תהליך מכירת בית ללא טעויות וללא כאב?

לפגישת ייעוץ מקצועית, פנה אלינו צור קשר

"אור נדלן" -
תיווך, שיווק ויזמות נדל"ן, רמת השרון
טלפון משרד: 03-5493080